מצלמה או אייפון? גאדג'טים שכדאי לקנות בחו"ל

יום שלישי 26 בינואר 2010 12:25 מאת: עודד חרמוני, TheMarkerW

מחירי הגאג'טים בארץ נעשו אטרקטיביים, אבל עדיין יש לא מעט דברים שכדאי לקנות בחו"ל. איפה משיגים את מוצרי האלקטרוניקה הנחשקים, ממה מומלץ להיזהר ולאן שווה לטוס במיוחד


האם משתלם לקנות מוצרי אלקטרוניקה בחו"ל?

(צילום: AP)

פעם, לפני עידן הכפר הגלובלי, האינטרנט וחנויות ה"קנה ושמור בנמל התעופה", כולם עשו עלינו קופה כשרצינו לקנות גאדג'טים. היבואנים העמיסו פערי תיווך וטענו לשוק קטן ומיסוי גבוה, החנויות הציגו סחורה מצומצמת במחירים מופקעים. את כל התקוות שלנו תלינו בדוד הנחמד מאמריקה, והתפללנו שאנשי המכס לא יקראו לנו לשיחה על המצלמה החדשה שהעברנו במסלול הירוק.

בשנים האחרונות המצב השתנה. אנשי המכס כבר לא מתעניינים במצלמות הקטנות שלנו, וגם לא במחשבים הניידים החדשים שעליהם נדרש תשלום מע"מ בלבד. המיסוי בארץ ירד בעשרות אחוזים, ואת יבואני העבר שניפחו מחירים החליפו יבואנים המתמחים במחירים "כמעט כמו בחו"ל". גם רשתות האלקטרוניקה הבינו שאת המחיר שמוצג בחלון הראווה אפשר להשוות לא רק בזאפ אלא גם באמזון ולשלוח אותו משם לישראל.

ועדיין, למרות שתרבות צריכת הגאדג'טים המקומית מתקרבת לעולם המחירים השפויים, יש לא מעט דברים שכדאי לקנות כשנוסעים לחו"ל. וכשמחיר הנסיעה ומחיר המוצר בחו"ל שווים יחד למחיר המוצר בארץ, יהיו כאלה שיעדיפו לנסוע במיוחד. עם זאת, חשוב לזכור כי האטרקטיביות של רכישת גאדג'טים בחו"ל תלויה בפערים בין שערי השקל, הדולר והיורו. לדוגמה, ב־2008 היתה ניו יורק גן עדן לגאדג'טים במחירים מפתים, אך עם עליית הדולר פחתה האטרקטיביות שלה. כיום היא חזרה להיות מעניינת עם הנפילה החוזרת של המטבע האמריקאי. אותו דבר תקף גם לגבי אירופה, שלפני כשנה היתה אטרקטיבית לרכישות כאלה והיום פחות. כך למשל, אוזניות אלחוטיות של Sennheiser דגם RS-110 יעלו 57 יורו (320 שקל) ברשת חנויות גאדג'טים זולה יחסית במדריד, בעוד בחנות ניו יורקית אוזניות דומות עולות 37 דולר (140 שקל). למרות פערי המטבעות והשפעתם המהותית לעתים על מחיר המוצרים, העולם מציע לא רק מחיר אלא גם מגוון וחוויית קנייה שמשתנה בין מדינה למדינה.


אפל סטור. הקפידו על אחריות בינלאומית (צילום: AP)


ניו יורק: מצלמים בזול בתפוח הגדול


לאן שלא תיסעו, תמיד תגלו שבסיילים האמריקאיים קשה מאוד להתחרות. במיוחד בעונת החגים וב"יום ששי השחור" שבו צונחים המחירים עד כדי כך שמחיריהם של מחשבים ניידים בתצורה מלאה מתחילים ב־150 דולר. אבל כדי לקנות בארה"ב צריך לחשוב כמו אמריקאי - לחפש קופונים, מבצעים אטרקטיביים וחנויות מיוחדות שרק בהן אפשר למצוא את הפריטים המבוקשים.
אחד המקומות הראשונים לחיפוש מציאות ואוצרות שקשה למצוא במקומות אחרים הוא חנות האלקטרוניקה הוותיקה J&R, חנות המצויה בבעלות יהודית שהפכה למוסד ניו יורקי כמעט כמו סיינפלד וממוקמת בדאונטאון מנהטן (23 Park Row) ליד וול סטריט. הקטלוגים המפורסמים שלה הם ספר תנ"ך לחובבי מוצרי אלקטרוניקה. מי שגר רחוק מניו יורק, יכול לבלות לא מעט זמן בדפדוף בקטלוג המקוון של החנות באינטרנט.

מדובר בחצי רחוב של חנויות המחולקות למחלקות וכוללות כל מה שקשור למוצרי חשמל, גאדג'טים, מחשבים ומוזיקה. ב־J&R אפשר למצוא את כל האבזרים המשלימים של האייפון (כולל מערכת די.ג'יי מבוססת פטיפון שמתחברת לאייפון), מצלמות וידאו קטנות בפחות מ־100 דולר, מאות מצלמות, עדשות ופלאשים, טלוויזיות שטוחות ומחשבים ניידים. נציגי המכירות מתנהגים אולי באנטיפתיות לעומת השירות הנהוג בחנויות דומות, אבל בדרך כלל הם מתמצאים היטב בנושאים שעליהם הם מייעצים.