לאורך השנים תמיד יש התפתחות טכנולוגית, ובכל פעם שמומצא פיתוח טכנולוגי, לא רחוק היום בו לאותו פיתוח טכנולוגי קם פיתוח מתחרה, או פיתוחים המשתמשים באותו מוצר בדרכים פחות נאותות.
אחד הפיתוחים הטכנולוגיים שתפסו תאוצה גדולה מאוד בשנים האחרונות הוא הטכנולוגיה הסלולרית. מכשירים סלולריים היו מאוד כבדים ורק בעלי יכולת כלכלית יכלו להשתמש בהם. בעשור האחרון חלה תפנית גדולה מאוד בפיתוח, והטלפונים הסלולרים הפכו להיות נחלת הכלל, וכמעט אין אדם כיום שאין ברשותו מכשיר סלולרי, לפחות אחד.
במקביל לפיתוח הטכנולוגיה הזו גם נתגלתה לנו תופעה נלווית לכך, והיא היכולת לעקוב אחר מכשירים סלולרים. מעקב סלולרי יכול להתרחש בכל זמן ובכל מקום. ניתן לבצע מעקב סלולרי על כל מכשיר טלפון סלולרי, לטוב ולרע. יש נם יתרונות לא מעטים לכל מעקב סלולרי: אחד היתרונות הוא היכולת למצוא אנשים שנעלמו, אך עדיין נמצא ברשותם מכשיר הטלפון הסלולרי שלהם, ועל ידי בדיקה דרך מערכת ההפעלה  המרכזית של החברה המפעילה את אותו מכשיר סלולרי ניתן לבצע מעקב סלולרי, ועל ידי כך לגלות ולמצוא אנשים. לא אחת קרה שנמצאו אנשים שנעלמו ולא היה ניתן לדעת איפה הם ולמצוא אותם אילולא בוצע על מכשיר הטלפון הנייד שלהם מעקב סלולרי.

ישנם גם חסרונות לא מעטים לביצוע מעקב סלולרי, ואחד מהם הוא החדירה לפרטיות. מרבית מדינות העולם המודרני הן מדינות דמוקרטיות, השומרות בקנאות על חוקי ההגנה על זכויות הפרט, ולעומת זאת, נראה כך, כי ניתנת לעיתים האפשרות למדינה, לבצע מעקב סלולרי אחר אדם כזה או אחר. יש לומר כי מאחר ומדינות דמוקרטיות הן מדינות המתבססות על חוקים, חייב מעקב סלולרי, כמו צו חיפוש, אישור משפטי לכך, ואישורים שכאלה יכולים להביא רק נציגי הרשות השופטת, כלומר שופטים.
לא אחת עולה השאלה הפילוסופית לגבי היכולת והצורך לעקוב אחר אזרחי המדינה, אך לעיתים נראה כי ישנן סיבות המאפשרות לגופים האחראים על הביטחון הכללי לבצע את אותו מעקב סלולרי, וכל מעקב אחר, באישור חוקי כמובן, על מנת להמשיך ולשמור על הסדר החברתי, ולמנוע, על ידי מעקב סלולרי ומעשים נוספים, את האפשרות לאדם מסוים, או גוף מסוים, לגרום נזק למדינה, לביטחונה, לביטחון אזרחיה, וכדומה.

לשאלה מסוג זה אין תשובה אחת ברורה, וזאת משום שיש מי שיטען כי מעקב סלולרי הוא חדירה לתחום הפרט והפרת זכויות בסיסיות של אזרחים, ולכן אסור לבצע מעקב סלולרי או כל מעקב מכל סוג שהוא, הבא לעקוב אחר אזרחי המדינה בכל מקום ובכל זמן, שכן הדבר אינו נראה כך כמו דמוקרטיה. מצד שני, עולה הנקודה כי ללא מעקב סלולרי, ללא בחינות של אזרחים מסוימים המסומנים כפורעי חוק וכמאפשרי אנרכיה, כן יכולה לשרור אנרכיה במדינה, ובכך יוצאת השליטה מידיה של המדינה, ותחושת הביטחון שהמדינה אמורה להפגין כלפי אזרחיה נחלשת.
אם כך, חשוב לדעת ולהבין את משמעות העניין, לטוב ולרע, של מעקב סלולרי. חשוב לדעת גם מה היה קורה אם לא היה פיתוח טכנולוגי שמאפשר דיבור באמצעות מכשירי טלפון סלולרים, האם אז תחושת הביטחון הייתה שונה? לא ניתן לענות על השאלה לחלוטין, שהרי יש יתרונות וחסרונות לכל צד הננקט בתשובות לשאלה הזו. אך יש מה להתמקד בדבר העיקרי אותו מסמלת הטכנולוגיה הזו. הדבר העיקרי הוא הנוחות, היעילות, ושיפור התקשות בין בני אדם, בין אנשים, לאור העובדה כי כעת, לאחר שהטכנולוגיה כבר מונחת בפתחנו, ניתן לדבר עם כל אחד, כמעט בכל מקום וכמעט בכל זמן.