ברוכים הבאים!

הכל אודות גאדג'טים

 

 

החיפוש אחר הגאדג'ט המושלם: מה חסר בחפיצים?

מי צריך גם סלולרי וגם טלפון ביתי. למה אי אפשר להעביר באלחוט שירים מנגן לנגן. איך זה שאין עדיין ממשק פשוט לטלוויזיה. מדוע שלא יידחסו כל שיטות האלחוט והסלולר באותו מכשיר. ולמה את הנרתיק צריך תמיד לרכוש בנפרד. הדברים הקטנים המעצבנים, שחסרים בגאדג'טים שלנו

נעם רשף ושוקי גלילי

פורסם:  30.01.07, 11:06
שתפו בטוויטרשתפו בפייסבוק

אנחנו חיים בעולם רווי גדג׳טים, מוצף המצאות, עמוס בפתרונות לבעיות שבכלל לא ידענו שיש לנו. נראה שעל כל בעיה, צורך או חוסר טכנולוגי־דיגיטלי, צצים שלושה סטארטאפים כדי להמציא יישום. אז איך זה שעדיין כל כך הרבה דברים קטנים ומעצבנים חסרים לנו במחשב, בנגן, בטלוויזיה ובכלל?

 

האמת, שהרבה מן הפתרונות שחסרים לנו נמצאים כבר בצנרת, וסובלים מעיכובים מסוגים שונים, אבל למי איכפת. הנה רשימת הדברים שמקפיצים, לנו לפחות, את הפיוז:

 

טלפוניה

 • סלולר וקווי במכשיר אחד. לא מעט אנשים ויתרו על טלפון קווי בגלל הסלולרי, אבל בינינו, למה? למה שלא נוכל להחזיק מכשיר אחד, שיידע לזהות מתי אנחנו בבית ולשמש כטלפון אלחוטי, ומייד כשנתרחק מהדלת יחזור לתפקד כסלולרי לכל דבר?

 

 • חיבור פשוט למחשב. אם הטלפון שלנו יודע לנגן סרטונים ו־‭,MP3‬ ומנגד, המחשב שלנו מלא בהם – מה יותר הגיוני מלחבר בין השניים?

  אז למה הסלולרי מגיע בלי שקע ‭?USB‬ נכון, יש כבר אי־אילו מכשירים שכבר כוללים את הפלא הזה, אבל ברובם תיאלצו להוסיף יותר מ־200 שקל לכבל פשוט (אם אין לכם בלוטות׳ בשניהם‭.(‬ מטופש.  

 

אינטרנט

 • חיפוש וידאו תוך־כדי צפייה. ולא רק ביוטיוב. באתרי הווידאו הצצים כפטריות רעל אחרי גשם רדיואקטיבי, למה אי אפשר לבצע חיפוש תוך־כדי צפייה בסרט שבחרנו? למה יוטיוב לא מאפשר לצפות, לחפש וליצור רשימות נגינה בו־זמנית?  

 

מוזיקה

 • נתקו את החוטים. נגנים ניידים נמצאים כבר בכל מקום ובכל זאת, רק ב־2006 הופיעו סוף סוף נגנים שמתקשרים זה עם זה (ועם המחשב) בלי חוטים. ואנחנו תוהים: למה, לעזאזל? הטכנולוגיות קיימות כבר כמה שנים. אז למה אי אפשר להעביר באלחוט מוזיקה מהמחשב לנגן, ומהנגן לאחיו התאום? למה רק עכשיו מוציאה מיקרוסופט

 

 • נגן  שיודע לדבר (איכשהו) עם נגנים אחרים (מסוגו, כמובן‭?(‬

  התשובה קשורה כנראה יותר לענייני זכויות יוצרים ולכיסם של תאגידי המוזיקה מאשר ליכולת טכנית.
 • חנות מוזיקה ראויה לשמה. האמריקנים נהנים מ-iTunes‬ ומשאר חנויות מקוונות שמוכרות להם שירים ותקליטים. ואצלנו? יוק! מדוע חברות התקליטים ואקו"ם לא מצליחות להגיע להסכמה, להבין שמה שמוכרים פה זו מוסיקה ולא חתיכות פלסטיק עגולות? ולמה באמת iTunes‬ ושאר חנויות המדיה המקוונות סגורות לישראל? כל העניין רק תורם לפופולריות של אי־מיול, סולסיק ושאר שירותי ההורדה הפיראטית.  

 

טלוויזיה

 • ממשק פשוט לטלוויזיה. התרגלנו כבר לראות, בלחיצת עכבר, מה שאנחנו רוצים ומתי שאנחנו רוצים. אין שום סיבה שהתפריטים בטלוויזיה יהיו כה מסורבלים. אין שום היגיון בלוח שידורים שלא נתון לחלוטין לשליטת הצופה. הגיע הזמן שזה יקרה גם בטלוויזיה – ולא רק בבתים הלא־רבים שיכולים להרשות לעצמם את יס מקס או הוט מג׳יק.  

 

אלחוט

 • כל סוגי האלחוט. מכשיר ה־iPhone החדש של אפל הוא אחד מכמה מכשירים בודדים שלא מחייבים אותנו להתפשר, ומציעים תמיכה גם ברשת אלחוטית מקומית ‭(Wi-Fi)‬ ואישית ‭(Bluetooth)‬ וגם בשתי שיטות של תקשורת סלולרית ‭GSM)‬ ו־שיטת ‭.(EDGE/GPRS‬ בקיצור, ‭.Quad Band‬

  היינו רוצים לראות את התכונה הזו ביותר גדג׳טים, כדי שנוכל לבחור את סוג התקשורת בהתאם למיקום, לשימושים ולתעריפים. טכנית זה אפילו לא צריך להיות מאוד מסובך, במיוחד במחשבים ניידים, שבשנה הקרובה כבר יקבלו תמיכה בשילובים כאלה מ־‭,Santa Rosa‬ הפלטפורמה החדשה של אינטל (ומן הסתם, בהמשך – גם מ־AMD המתחרה‭.(‬ 
   

סוללות

 • חיווי מדוייק של זמן הסוללה. אין דבר יותר מעצבן מסוללה שנגמרת באמצע השימוש. לעיתים הסיבה לכך היא חיווי לא מדוייק של זמן הסוללה. האשמים הם היצרנים, כמובן. לפעמים זה נעשה בתום לב או קשור לבאג ב"קושחה" (תוכנה המשובצת בחומרה) של המכשיר. • לפעמים מדובר בתיחמון של ממש – שיטה של היצרן לגרום לנו לחשוב, לפחות לזמן מה, שהמכשיר שרכשנו מצטיין בזמן סוללה ארוך במיוחד. כמובן שהאמת המרה מתגלה תמיד ברגע הכי לא מתאים.

 • סוללות נטענות. הסוללות הנטענות מככבות במחשבים ניידים, בסלולרים וכמובן במצלמות דיגיטליות, בנגני וידאו ואודיו ובהרבה גדג׳טים אחרים. זה לא מסובך ולא יקר להציע סוללות כאלה עם כל מכשיר, ובכל־זאת, יש עדיין גדג׳טים שיצרניהם מתעקשים לספקם עם סוללות אלקליין מתכלות. לנו נראה שהגיע הזמן לוותר על סוללות האלקליין – זה טוב יותר לסביבה וטוב יותר לכיס.  

 

מארז ואריזה 

 • מארז קשיח. הנגנים, הסלולרים, המצלמות הדיגיטליות וכמה סוגי גדג׳טים נוספים נראים תמיד נהדר ברגע הקנייה אך כעבור חודשי שימוש מועטים נראים חבוטים, משופשפים ומתקלפים. הסיבה לכך פשוטה: גימור זול מדי. אפשר לפתור את הבעיה אם המארז ייוצר מחומרים איכותיים יותר כמו סוגי מתכת שונים או פולימרים חזקים, שניתן לצבוע בתהליך הייצור. כמובן שזה מייקר קצת את המוצר, אבל זו לא סיבה להעמיד אותנו בפני בחירה בין מוצרים יקרים בגימור איכותי למוצרים זולים בגימור גרוע. 

 • אריזה לא חד פעמית. יש גאדג׳טים, בעיקר הפחות יוקרתיים ויקרים, שמסופקים היום באריזות פלסטיק אטומות, חד־פעמיות ושקופות שצריך לחתוך או לגזור. מארז כזה לא מאפשר אריזה מחדש לצרכי אחסון או החזרה לספק, ומעצבן מאוד. מה כל־כך מסובך בלארוז מוצר בצורה אסתטית ומכובדת? ומה קרה לחומרים ידידותיים יותר לסביבה, כמו קרטון? 

 • נרתיק נשיאה. פעם היה מקובל לספק מצלמות דיגיטליות, נגני ‭MP3‬ וגדג׳טים אחרים, כשהם מצויידים בתיקים ונרתיקי נשיאה תואמים. היום מקפידים רוב היצרנים למכור לנו את הנרתיקים בנפרד (פרט ליוצאי דופן נדירים‭,(‬ בעשרות ואפילו במאות שקלים. בניגוד לפריטי אבזור אחרים, נרתיק הוא פריט שעלות הייצור שלו היא אפסית. השקעתם בעיצוב מגניב ובחומרים איכותיים? זו לא סיבה שלא להציע עם המוצר עצמו נרתיק בסיסי.

 

צלילים

 • צלילים פחות מעצבנים. לכאורה, כמה תחכום כבר יכול להיות בצלילי ההפעלה של גדג׳ט פשוט. אבל מתברר שיש הבדלים גדולים, והצלילים שמשמיעים הצעצועים האלקטרוניים שלנו נעים על הטווח הרחב שבין צלילים חביבים, משעשעים ונעימים לאוזן, לצלילים צורמניים מהסוג שהיינו מאחלים ליצרנים שיושמעו בחתונה שלהם. נכון, בשביל זה צריך רכיבים אלקטרוניים טיפ־טיפ־טיפה יותר איכותיים, ואולי אפילו, רחמנא ליצלן, להוציא עוד שניים שלושה סנטים על פיתוח המוצר.

 

הכתבה נלקחה מאתר YNET